פסח
צילום: רודי ויסנשטין, אוסף הצלמניה

פסח

חג הפסח, שבו מציין עם ישראל את יציאתו מעבדות מצרים לחירות, מופיע כבר במקרא, והוא נחשב הראשון בשלושת הרגלים. סיפור יציאת מצרים, המתואר בהגדת הפסח ועומד בלב ליבו של החג, העמיד את ערך החירות כערך מרכזי ביהדות – תקווה לעתיד בזמן ישיבת היהודים בגולה וערך שיש להגן עליו מכל משמר.

שמות חג הפסח

חג הפסח הוא חג עברי החל בין ט"ו ל-כ"א בניסן. מכונה גם חג המצות, חג החירות וחג האביב. השם פסח נקרא על שם המילה פָּסַח, המוזכרת בפסוק: ו"ַאֲמַרְתֶּם זֶבַח-פֶּסַח הוּא לָה', אֲשֶׁר פָּסַח עַל-בָּתֵּי בְנֵי-יִשְׂרָאֵל בְּמִצְרַיִם, בְּנָגְפּוֹ אֶת-מִצְרַיִם, וְאֶת-בָּתֵּינוּ הִצִּיל..." (שמות י"ב, פסוק כ"ז). משמעות המילה פָּסַח היא מלשון פסיחה, דילוג (על בתי בני ישראל), ולפי פירוש אחר כוונת המילה פָּסַח היא הצלה.

בעוד שבמקרא פירוש המילה "פֶּסַח" היא קורבן פסח שהוקרב בערב החג, השם המקראי הוא חג המצות, כפי שנכתב בשמות כ"ג, פסוק ט"ו: " אֶת-חַג הַמַּצּוֹת, תִּשְׁמֹר--שִׁבְעַת יָמִים תֹּאכַל מַצּוֹת כַּאֲשֶׁר צִוִּיתִךָ לְמוֹעֵד חֹדֶשׁ הָאָבִיב, כִּי-בוֹ יָצָאתָ מִמִּצְרָיִם...". כלומר, החג נקרא על שם המצות שמצווה לאכול בחג. על בסיס אותו פסוק, הכינוי חג האביב ניתן בתקופה מאוחרת יותר לציון העונה שבה תמיד יחול החג, כחלק מהוראות המצווה.

בתפילה מוזכר החג בשם "זמן חירותנו", כלומר הזמן שבו אנחנו יוצאים לחירות. ומכאן נותר הכינוי השגור עד היום – חג החירות.

אוצרות חג הפסח בספרייה הלאומית

בספרייה הלאומית שמורות אלפי הגדות עתיקות ועשרות נוסחי ההגדות שראו אור ערב קום המדינה. הגדות אלו, עיצובן ותוכנן, מבטאים את רוח המאבק להקמת המדינה ומלמדים על הלכי הרוח בחברה היהודית בארץ ישראל ובתפוצות, ואת עיצוב התרבות הישראלית.

נוסף על כך, ניתן למצוא סיפורים על החג, מערכי שיעור ומודעות המבשרות על בוא החג בתפוצות ובארץ ישראל.

הגדות בכתב יד ב-360 מעלות

הצטרפו למסע של אלף שנה בין הגדות של פסח מכל רחבי העולם

סיפורי פסח מיוחדים ומרגשים

השירים, המתכונים, ההגדות המשונות ושאר מטעמים ממיטב הכותבים וממגוון אוצרות הספרייה הלאומית

הגדת פסח מוורשה, רגע לפני המלחמה

המורה שלומית ראונר מספרת על הגדה של פסח מיוחדת במינה של תנועת החלוץ, שיצאה לאור בוורשה שבפולין בשנת 1937

סיפור יציאת מצרים במפות

המורה נעמה סדן מספרת על מפות עתיקות המתארות את סיפור יציאת מצרים ומסעות בני ישראל במדבר

;