תערוכות

תערוכות

הרמב"ם – מראשית הדפוס עד עידן הדיגיטל

תערוכה חדשה בספרייה המוקדשת לרמב"ם, המציגה בין השאר דפוס ראשון של פירוש המשניות, עיבוד של ספר המצוות לספרדים עבור אנוסים שברחו לאמשטרדם, קמיע עם דמותו של הרמב"ם, מגוון של ספרי ילדים היסטוריים בנושא הרמב"ם ועוד.

התערוכה תינעל ביום שישי, 29.3.2019

​הכניסה חופשית בשעות פעילות הספרייה.

האוניברסיטה העברית, המלומדים היהודים ואירופה

תערוכה לרגל סיום פרוייקט קטלוג ושימור הארכיון ההיסטורי של האוניברסיטה העברית

 

התערוכה תוצג בקומה 2 ותינעל ביום שישי, 29.3.19

 

תערוכה חדשה משותפת לאוניברסיטה העברית ולספרייה הלאומית עוקבת אחר שבעה מלומדים שהחלו את דרכם המקצועית בגרמניה והנסיבות הדרמטיות בגרמניה ובאירופה בכלל הביאו אותם לאוניברסיטה העברית בשנותיה הראשונות.

התערוכה מציגה את רצף האירועים של אותם אינטלקטואלים שפוטרו או נעקרו שלא מרצונם ממולדתם בתקופת עליית הנאצים ועל השתלבותם - לעיתים תוך קשיים רבים – במוסד המתפתח.

באמצעות חומרים מאוספי הספרייה הלאומית ומארכיון האוניברסיטה העברית יוצגו לקהל בפעם הראשונה מסמכים, מכתבים ותיקים אישיים של שבעה מלומדים שפועלם המקצועי והאקדמי ניכר עד היום.

לצד שולחנות תצוגה עם אותם מכתבים, יומנים, תעודות ומסמכים המתעדים את דרכם הפתלתלה של אותם שבעת המלומדים, במרכז התערוכה ניצב "שולחן הסטודנטים". על שולחן זה מוצגים תשעה תיקים שמייצגים את רבבות הפניות של צעירים יהודים ממרכז ומזרח אירופה שבקשו להתקבל לאוניברסיטה העברית ולזכות ברישיון עלייה (סרטיפיקט) שיחלצם מאירופה הבוערת. המבקרים בתערוכה מוזמנים לשבת סביב השולחן ובדומה לוועדת קבלה - לעיין בתיקים ולחוות את הדילמות והקונפליקטים שעמדו בפני האוניברסיטה - האם לשמור על רמה אקדמית נאותה, להקפיד על קבלת תשלום שכר לימוד (שרבים מהסטודנטים לא יכלו להתחייב עליו) ובין מחויבותה להצלתם.

 

;